Çocuklar için Çizim ve Boyama Yeteneği Analizi (0-4 , 4-7, 7-9, 9-12, 12-14)

Merhaba sevgili ebeveynler. Bu içeriğimizde sizlerle beraber Çocuklar için Boyama ve Çizim Yeteneği analizi yapacağız. Yani 0-14 yaş aralığı olarak bildiğimiz çocuklar için olarak ifade edilen yaş gruplarının sırasıyla ne tür çizimler yapabileceğini inceleyeceğiz.

Öncelik olarak şunu belirtmem gerek; Eğitim ailede başlar yani bir çocuğun eline küçükken kalem verirseniz onu çizime yönlendirmiş olursunuz, ya da bir bir oyuncak verirseniz çocuğumuzu farklı bir alana yönlendirmiş olursunuz. Çünkü çocuklarımız küçükken ne istediklerini bilmezler.

Örneğin yemek alışkanlığı içinde aynı durum söz konusudur; Bir çocuğa küçüklüğünden itibaren sürekli olarak Şekerli şeyler ile beslerseniz bu kendisinde bir alışkanlık duygusu oluşturacaktır. Yani sürekli olarak şeker, hazır gıdalar ile beslerseniz verdiğiniz bu yiyeceklerin tadına alışacaktır ve tadı farklı olan yiyecekleri verdiğinizde daha önce yediği Şekerli ürünlerdeki tadı alamadığından dolayı bu yiyecekleri yemeyecektir.

Çocuklar için çizim yeteneği içinde aynı şey geçerlidir. 3 yaşına kadar gelmiş bir çocuğun eline hiç kalem vermemişseniz ve 3 yaşında ilk defa elinde kalem tutuyorsa yeni keşfetmeye başlar. Ama 1 yaşında kalem, kağıt ve çizim duygunu keşfetmiş bir çocuğun 3 yaşına geldiğinde kendini geliştirmiş ve Karalama Çizimlerini aşarak belirli nesnelerin çizimini yapabilecek duruma gelmiştir.  Konuyu daha iyi anlatabilmek adına Çocuklar ne zaman çizmeye ve boyamaya başlar başlığında yaşlara göre analizine bakalım.

Çocuklar ne zaman boyamaya başlar?

1 yaşına kadar çocuğuna boyama kalemleri gibi küçük boyuttaki şeyler vermemeniz gerekmektedir. En azından yanında sizler varken bir boyama kalemi verebilirsiniz. Bunun nedeki 1 yaş altı çocuklar eline almaya çalıştığı şeyleri ağzına götürme isteği duyacaklardır. (diş eti kaşınması, yemek alışkanlığından dolayı olabilir.)

Yeni yürümeye başlayan çocukların çoğu 12 ile 15 ay aralığında boyamaya ve çizime başlayabilirler. Zaten bu yaş altı çocuklar elleriyle pastel boya, boyama kalemlerini tam olarak tutamazlar. 1 yaşına kadar çocuklarınızın çizim değil de, nesneleri tutma yeteneğinin oluşması gerekmektedir.

0 ile 1 yaş aralığı karalama dönemi, çocuklar için

  • 12 ila 15 ay: Çocuğunuz bu yaş aralığında nesneleri baş parmağı ve işaret parmağıyla tutmaya başlayabilirler. Onlara Pastel boya tarzı (kesici, sivri uçları bulunmayan) yumuşak boyama ürünleri verebilirsiniz. Kesinlikle kalem gibi sivri uçlu herhangi bir şey vermeyin! Çizim ile yeni tanışacağı bu yaş aralığında bir şeyler çizmesini beklemeyin. Sadece kağıt ve kalemleri eline vererek ne yaptığını izleyin, kendisi zamanla boyanın kağıt üzerine bıraktığı çizimleri keşfedecektir.
  • 15 ila 18 ay: Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun karalamaları ve renklendirmesi muhtemelen etkileyici yorumlamaya geçecektir. Bu girdaplarda ormanı veya ağaçları göremeyebilirsiniz, ancak renk blokları ve daha kesin işaretler ve desenler görmeye başlayacaksınız.
  • 18 ila 24 ay: Karalamaları muhtemelen kağıt üzerinde daha fazla yer kaplayacaktır. Bu yaşta, her pastel boya darbesi küçük sanatçınız için bir şeyi temsil eder – bu girdaplı döngüler bir köpek yavrusu olabilir veya bu canlı çizgiler onun babası olabilir.

2 yaş çizimleri

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun boyamaya başlamasına nasıl yardımcı olunur

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun sanat malzemeleri söz konusu olduğunda , güvenlik önce gelir. Boyadığı her şeyi ağzına koyması muhtemel olduğundan, tüm malzemelerin toksik olmadığından emin olun – neyse ki, çoğu çocuk dostu sanat ürünü. Bununla birlikte, keskin uçları sizi dürtme tehlikesi oluşturabileceğinden, kurşun kalemlerden ve tükenmez kalemlerden uzak durmak isteyeceksiniz.

Karalama seanslarından en iyi şekilde yararlanmak için, çocuğunuzun mama sandalyesinin tepsisine veya zemine birkaç sayfa kağıt bantlayarak, kayma ve onu hayal kırıklığına uğratma ihtimalini azaltın. Birkaç tıknaz, toksik olmayan boya kalemi sunun (bunlar ufacık ellerin tutması daha kolay ve kırılması daha zor) ve onu çılgına çevirmesine izin verin – büyük ihtimalle, basit neden-sonuçları çabucak anlayacaktır. kendi başına kağıda bir mum boya koyarak.

3-4 Yaş aralığı

çocukların 3-4 yas aralığı çizimleri

Bu yaşta belirli bir miktar pastel boya kemirmek kaçınılmazdır ve muhtemelen ona zarar vermez, ancak cesareti kırılmalıdır (ve olası karın rahatsızlığına dikkat edin).

Herhangi bir çocuk dostu aktivitede, yakın gözetim çok önemlidir, ancak konu sanat eserleri yaratmaya geldiğinde meraklı yürümeye başlayan çocuğunuza yön verme eğilimine karşı koyun – mümkün olduğunca kendi başına keşfetmesine izin verin.

Çocuklar ne zaman çizmeye başlar?

Küçük Leonardo’nuz karalama ve boyama sanatında ustalaştığında, daha büyük ve daha iyi şeylere geçmeye başlayacaktır. Yaklaşık 3 yaşındayken, daireler de dahil olmak üzere daha tanınabilir şekiller çizebilecektir.

Çocuklar ne zaman insanları çizmeye başlar? 4 yaş civarında bir aile portresi bekleyin. İnsanları özellikle herhangi birine benzemeyebilir, ancak muhtemelen en azından bir yüze, vücuda ve bazı kollara veya bacaklara (veya her ikisine) sahip olacaklardır. Bu yaşta çocuklar, güneş veya çiçekler gibi diğer tanıdık nesneleri de çizmeye başlarlar.

Anaokuluna yaklaştıkça çocuğunuz çizim ve yazma arasındaki farkı anlayacaktır, bu nedenle resimlerinin altında başyapıtını tanımlayan “kelimeler” olabilir.

 

Başa dön tuşu