Karikatür Nasıl Çizilir?

Bu yazımda Çizime Yeni Başlayanlar ve özellikle karakalem ile karikatür çizimine merak salmış arkadaşlar için başlangıç düzeyinde Karikatür Çizimi eğitimini paylaşacağım. Rube Goldberg, Milton Caniff, Al Capp gibi Ünlü karikatüristlerin eğitim kitaplarından derlediğim bir eğitim dersi olacak.

Çizime Nasıl Başlanır?

Karikatür çizimine başlamadan önce aklınızda bir fikir olması gerektir ve bu fikir sizin bu zaman kadar yaşadığınız zaman dilimi içerisinde gördüğünüz/yaşadığınız şeyler üzerinden olur.

Somut bir örnek vermek gerekirse; Eğer bir Anime filmleri izleyicisiyseniz çizim yaparken hayalinizde Anime karakterlerini anımsatan çizimler oluşturursunuz. Eğer Çin ülkesinde yaşıyorsanız çizeceğiniz karikatür resminde yer alan kişinin gözlerini çekik olarak çizersiniz.

Yani demem o ki çizim konusu sizin hayal gücünüze bağlıdır ve ilk olarak ne çizmek istediğinize karar vermelisiniz ve sonrasında bununla ilgili örnekler bularak hoşunuza giden şeyleri çizerek ve bir kaç örnek çizimi birleştirerek yeni bir karakter oluşturabilirsiniz.

Çizim ve Boyama Malzemeleri

  • Başlangıç için Karakalem (Kurşun Kalem)
  • Çizimi tamamladıktan sonra Siyah Renk Çizim kalemi
  • Yanlış çizimleri düzeltmek için silgi
  • Boyama Sayfasını Renklendirmek için: Pastel Boya – Sulu Boya tercih edebilirsiniz..

Karikatür Çizimi

Çizim fikri arayanlar için sizlere öncelik olarak yüz çizimini en kolay şekilde nasıl çizebileceğinize dair adım adım çizim örneklerimi paylaşacağım. Karikatür çizimi ve Boyama kalemleriniz hazır ise hadi gelin ilk örneğimizle başlayalım.

karikatür yüz çizimi

Kolay yoldan karikatür çizmek için ilk adımınız bir Kafa yani Yüz Çizimi yaparak başlamaktır.

  • Yuvarlak bir daire çizin.
  • Daire içerisini yatay ve dikey olarak bölün.
  • Göz, Kulak, Burun ve Dudak çizimlerini yapın.

Yukarıda sizlerle paylaştığım örnek başlangıç için ideal bir çizimdir. Eğer yukarıdaki çizimi doğru bir şekilde yapıp orantı olarak yaptıysanız sırada daha fazla detay çizerek gerçekçi bir görünüm kazandırmaya geldi.

Kolay Karikatür Çizimi

adım adım karikatür çizimi

Başa dön tuşu