Okul Öncesi Etkinliği – Sınıfımı Tanıyorum

Okul Öncesi Okullarına yeni kayıt yaptırmış 3-8 yaş öğrenciler için "Sınıfımı tanıyorum" etkinliği ve detaylar

Merhabalar, Bu etkinlik ile Yeni Dönem kayıt yaptırmış öğrencilerin Okul Öncesi Sınıflarını tanıması için hazırladığımız Sınıfımı Tanıyorum Eğitim içerikleri öğretmenler için hazırlanmıştır. Aşağıda sizlerle paylaştığım uygulama maddeleri ile tanışma günü etkinliğinin ardından Sınıfımı Tanıyorum Etkinliği yapabilirsiniz.

sınıfımı tanıyorum etkniliği

Sınıfımı Tanıyorum Etkinliği

 • Sınıfta bulunan öğrenme merkezleri tanıtılır, isimleri söylenir ve kullanım amaçları açıklanır.

Okul Öncesi öğretmeni tarafından çocukların eğitim alacağı tüm sınıflar sırasıyla gezdirilir. Çocuklar eğitim ve oyun alanlarının tamamını görerek aşina olmaları sağlanır.

 • Öğrenme merkezlerinde bulunan materyalleri incelemeleri için çocuklara fırsat tanınır.

Sınıflar gezdirilirken bir müzik odasındaki aletler çocuklara tanıtılır. Bu bir flüt olabilir, davul olabilir. Anaokulu ve Okul Öncesi eğitim kurumunuzun müzik odasında hangi materyaller varsa tanıtılarak diğer eğitim odalarına geçiş yapılır.

Çocuklara sırasıyla müzik aletleri verilir ve incelemeleri için zaman tanınır.

 • Okul Öncesi Etkinliği
 1. Sınıfımı Tanıyorum etkinliği sırasında görevli öğretmen gezdiği sınıfların resmini çeker ve çocukların asıl eğitim odasına dönüş yapılır.
 2. Her çocuğa A4 kâğıdı ve boya kalemleri dağıtılır. Sınıfın resmini yapmaları istenir. Boyalar kullanırken dikkat edilmesi gerekenler çocuklara hatırlatılır (doğru tutuş şekli, boyaların ucunun kırılmaması için fazla bastırılmaması gerektiği vb.).
 3. Yapılan çalışmalar panoda sergilenir.

Görsel Etkinlik

Merkezlere ait görsellerden ikişer adet temin edilerek karışık şekilde dizilebilir ve çocuklardan aynı olanları eşleştirmesi istenebilir.

Değerlendirme

Gün sonunda, yani okulun kapanmasına 1 saat kala çocuklar değerlendirmeye tabi tutulur. Bu ister yazılı, isterseniz sözlü olarak aşağıdaki değerlendirme konuları sırasıyla işlenir.

 • Bugün neler yaptık?
 • Sınıfımızdaki öğrenme merkezlerinin isimleri nelerdir?
 • Bu merkezdeki materyallerle neler yapabiliriz?
 • En çok hangi öğrenme merkezinde eğlendin? Neden?
 • Sence sınıfımızda başka hangi öğrenme merkezleri olabilir?

Ev Ödevi

Ailelerden çocuklarıyla evin bölümlerini gezmelerini ve yaşadıkları evin resmini çizmesi için çocuklarına rehberlik etmeleri istenebilir.

Öneriler

Çocuklar öğrenme merkezlerinde uygulama hâlindeyken fotoğrafları çekilebilir ve bu görseller öğrenci ebeveynlerinin olduğu grup ve instagram sayfalarında günlük olarak görevli öğretmen tarafından paylaşılır.

Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri

Başa dön tuşu