Yerli Malı Haftası Etkinlikleri

Yerli Malı Haftası etkinliği için sizlere çok özel bir içerik hazırladım. Haftanın anlam ve önemi için “Yerli Malı” ürünleri çocuklarımıza tam olarak öğretmek ve eğlenceli bir etkinlik oluşturmak için; Hem Çizerek, hem de sözlü olarak bu etkinliği tamamlayacağız.

Yerli Malı Haftasının Önemi Türkiye sınırları içerisinde yetişen ve üretilen ürünlerin kullanılmasıdır. Bu yönde bu ürünlere daha çok yatırım yapılarak ülkemizin kalkınmasıdır aslında. Bu haftayı Çocuklarımız için en iyi şekilde anlatmak adına her şehrin meşhur yiyeceklerini bir arada topladık, tek tek çiziklerini ve tekerlemelerini oluşturarak güzel bir etkinlik hazırladık. Yerli Malı Haftası ile ilgili tüm çizim ve etkinlik içeriklerimizi sizinle paylaşıyorum, hadi gelin başlayalım. ?

Yerli Malı Haftası etkinlikleri

Her yıl 12 Aralık – 19 Aralık tarihleri arasında kutlanılan Yerli Malı haftası ilk olarak 1. Dünya Savaşından sonra yaşanan kıtlığın ve ekonomik krizin önüne geçmek için kutlanılmaya başladı. Bunun için ilk olarak her şehrin kendine özgü yiyecekleri ve ürünleri ön planda. Bunlara sırasıyla bakalım.

yerli malı haftası ürünleri

Zeytin

Ege’de zeytin yetişir
Lezzetiyle bilinir
Var mı öyle sağlıklı
En güzeli Zeytin Yağı

Fındık

Giresun Zengin olsun
Cebiniz fındık dolsun,
Kırılır çıtır çıtır
Hem besler, hem ısıtır

Ceviz

Cevizi de unutma
Beslenmek Zorundasın
Pestiline sarıp da ye
Kuvvet versin diyorsan

Renkli Flamalar

Bir diğer etkinlik olarak Flamalar içerisinde yerli malı ürünlerin çizimini yaparak okul köşesi oluşturabilirsiniz. Bunun için sizle 3 örnek sunuyorum. Aşağıdaki kalıpları Yazıcıdan çıkartıp kullanabilirsiniz. Boyama etkinliği olarak ise Boş bir flamanın çıktısını alıp öğrencileriniz ile içerisine istedikleri meyveyi çizmelerini isteyebilirsiniz.

Fıstık Flaması

Üzüm Flaması

yerli malı haftası flama üzüm

Elma Flaması

yerli malı haftası flama elma

Kes Yapıştır Etkinliği

Yerli Malı Haftası Tekerlemeleri ve Okul Öncesi Yerli Malı Haftası ile ilgili Yatırım, Tutum ve Türk Malı haftası olarak aşağıdaki çıktığı renkli olarak yazdırın ve her bir çocuğa dağıtın.

Hep beraber Keserek bir altlık üzerine yapıştırmalarını isteyebilirsiniz.

yerli malı etkinlikleri

Başa dön tuşu