Karakalem ile Çizim Nasıl Yapılır?

Karakalem çizimleri genel olarak tek bir renk kullanılarak (siyah) aynı renklerin farklı tonları ve görsel sanatlar teknikleri kullanılarak oluşturduğumuz bir resim çizim yöntemidir.

Mimarlık okuduğum dönemlerde KARAKALEM ile eskiz çalışması yapardık. Yani ilk olarak projemize ait çizim fikrini karalama şeklinde boş bir kağıt üzerine; aklımızda fikri kaba taslak olarak çizimini yapardık.

Karakalem ile çizim yaparken yine teknik olarak kağıt üzerine aklımızda fikrin ana hatlarını, orantılı bir şekilde kağıt üzerine dökerek yapmaktayız. Çizmek istediğimiz nesne her ne olursa olsun ilk olarak kalemi fazla bastırmadan  (sonrasında kolay silinmesi için) çizimler yapılır. İster bir elma çizimi olsun, isterseniz manzara resmi olsun çizime başlangıç olarak bu yöntem tercih edilmelidir.

Bu açıklamaya dair sizlere karakalem çizimini daha net anlatmak adına 2 farklı örnek göstermek istiyorum. İlk örneğimiz karakalem ile ana hatları çizilmiş bir elbise;

karakalem elbise çizimi

Eğer tasarım odaklı bir çizim yapıyorsanız önceliğiniz ana hatlarını çizmeniz olacaktır. Ve bu çizim sırasında dikkat etmeniz gereken şey ana hatlarının orantılı bir şekilde kağıt üzerine çizmeniz olacaktır.

Aklınızdaki tasarımı veya fikri detaylandırmak için daha sonrasında boyama ve gölgelendirme teknikleri ile çizimi detaylandırması kalıyor.

karakalem çalışmaları

Anlatmaya çalıştığım şeyi, yukarıda paylaştığım 2 çizimi birbiri ile karşılaştırarak daha kolay anlayabilirsiniz.

Görsel Sanatlar Karakalem Çalışmaları

Görsel Sanatlar da bir çizim eserine başlamak karakalem çizimi ile yapılmaktadır. Bu yüzden dolayı Karakalem Çalışmaları başlı başına bir sanat dalı olmuştur.

Bu alanda kullanılan çizim teknikleri; aynı rengin farklı tonlarını kullanarak ortaya bir sanat eseri çıkartmaktır. Karakalem çalışmaları diğer sanat dallarına kıyasla daha gerçekçi bir çizim tekniğidir. Buna bir örnek olarak: Karakalem ile çizimi yapılmış manzara resmi örneğini sizlerle paylaşıyorum:

karakalem manzara çizimi

Yazımızın devamından sizlerle daha öncesinde karakalem ile çizimini yaptığım örnekleri paylaşacağım. Aşağıdaki örneklerden hoşunuza giden bir çizimin üzerine tıklayarak Adım Adım çizim eğitimine ulaşabilirsiniz.

KARAKALEM ÇİZİMLERİ

Karakalem Elma Çizimi

Çizime yeni başlayanlar için ilk adım olarak verilen çizim eğitiminde Elma Çizimi yaptırılır.

Işık ve Gölgelendirme ilişkini tam olarak anlamak ve karakalem ile çizime başlamak isteyenler için verilen eğitimlerin başında bu yöntem gelmektedir.

Aşağıdaki paylaşımda karakalem elma çizimi yer almaktadır. bir çember ortasında hayali bir aydınlatma yer aldığı var sayılır ve bu ışık kaynağının elma yüzeyine yansıması ve arka tarafına düşen gölge çiziminin yapılması istenilir. Karakalem Çizimleri ve Çizime yeni başlayanlar için en önemli örnekler arasındadır!

Karakalem Gölgelendirme ve elma çizimi

Başa dön tuşu