Karakalem Göz Çizimi

Çizim yapmayı seviyorum ve benim için en zor şeylerden birisi göz gibi yüz hatlarının çizimi olmuştur. Bu yazımız içerisinde karakalem ile adım adım göz resmi nasıl çizileceğine dair bir eğitim içeriği hazırladım. Oldukça basit adımlar yer almakta, ancak doğru bir şekilde çizim yapabilmeniz için bir kaç deneme yapmanız gerekmektedir.

Gerekli Çizim Malzemeleri

  1. İki çeşit kalem. HB açık renk kurşun kalem ve daha koyu bir kurşun kalem
  2. Üzerinde çizim yapabileceğiniz düz bir çizim masası
  3. Beyaz bir A4 kağıdı ve yanlış çizimleri silmek için yumuşak bir silği

1. Adım: Çember çizin

Bir gözün temel şekli çember veya oval olarak adlandırılan Geometrik Şekillerdir ve Bir önceki eğitim içeriğimizde 3D GEOMETRİK ŞEKİLLER yazımızdan bu çizim için pratik yapabileceğiniz örneklere ulaşabilirsiniz.

karakalem göz çember çizimi

2. Adım: Gözbebeklerini Çizin

Çizmiş olduğumuz oval içerisine yuvarlak şeklinde; iç içe iki çizim yaparak göz ve gözbebeği çizimini yapın.

karakalem ile göz bebeği çizimi

3. Adım: Göz Kapağını Çizin

Göz hatlarını oluşturduktan sonra sırasıyla üst kısmına tek çizgi halinde bir eğri ile göz kapağı çizimin yapın.

karakalem göz kapağı çizimi

4. Adım: Kirpik Çizimini Yapın

Karakalem ile çizim yaparken detay ve gölgelendirme şeklinde çizim yapmak çok önemlidir. Bunun için yapmış olduğumuz göz çizimi üzerine detay çizimi olarak alt ve üst göz kapaklarına kirpik çizimlerini yapıyoruz.

karakalem ile kirpik çizimi

5. Adım: Çiziminizi Netleştirin

Çizime başlarken yumuşak (silik) bir çizim ile devam etmiştik. Çünkü çizim yaparken hatalar yapabiliriz veya yapmış olduğumuz çizimde sevmediğimiz noktaları daha kolay silmek isteriz. Bu bir nevi ESKİZ ÇALIŞMASI olarak da adlandırabiliriz.

Çizim Netleştirmedi eskiz şeklinde çizmiş olduğumuz göz çizimini netleştirerek daha koyu bir kalemle çizimin üzerinden geçiyoruz.

karakalem göz nasıl çizilir

KARAKALEM ÇİZİM EĞİTİMLERİ


6. Adım: Gölgelendirme Yapın

Karakalem ile çizim yapmanın en eğlenceli adımlarından birisi gölgelendirme yapmaktır.

Çizmiş olduğumuz resmin daha gerçekçi bir görünüm kazanması için gözbebekleri, kirpik, göz kapağı kısımlarına gölgelendirme işlemi yapıyoruz.

karakalem göz çizimi kolay

Karakalem Göz Çizimi (Bitmiş Hali)

Kendi zevkinize göre çizim üzerinde denemeler yaparak farklı görünüm kazandırabilirsiniz.

Karakalem Göz Çiziminin bitmiş ve son hali aşağıdaki gibidir. Göz bebeklerini boyadıktan sonra silgi ile göz içerisine beyaz gir görünüm ve keskinlik verebilirsiniz.

karakalem göz çizimi

Bu eğitim içeriğimizde sizlere adım adım Karakalem Göz Çizimi nasıl yapılır? içeriğimizi paylaştık. Eğer sizlerde çizime yeni başladıysanız veya farklı çizim örnekleri arıyorsanız?  KARAKALEM ÇİZİMLERİ sayfamızı ziyaret ederek daha farklı çizim fikirlerine ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu